2013-08-05 Įgyvendinamas projektas „Jaunieji multiplikatoriai Lietuvoje“.
Nuo 2013 m. gegužės mėn. Lietuvos Kolpingo draugija įgyvendina Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis finansuotą projektą „Jaunieji multiplikatoriai Lietuvoje“. Projekto tikslas - supažindinti Lietuvos jaunimą ir gilinti jau turimas žinias apie vystomąjį bendradarbiavimą bei skatinti jaunimo įsitraukimą į visuomenės švietimą šia tema. Jaunų žmonių savarankiškumas ir savanoriškumas prisidėti sprendžiant problemas tiek vietiniu, tiek globaliu lygmenimis - šio projekto išskirtinis bruožas. Projektas numato aktyvų jaunimo lyderių įsitraukimą: jie patys kurs mokomąją medžiagą vystomojo bendradarbiavimo tema, kuri būtų patraukli jiems patiems ir jų bendraamžiams bei kviestų jį įsijungti į visuomenės švietimą šia tema, skatintų dialogą tarp įvairių jaunimo organizacijų, stiprintų jaunimo lyderių kompetencijas ir jų iniciatyvą dalyvaujant visuomenės švietime ir ugdyme. Projektu siekiama ne tik šviesti visuomenę, bet ir sudaryti jaunųjų lyderių organizacijų tinklą, kurį naudojant jaunimas dalintųsi savo įgyta patirtimi bei žiniomis, susijusiomis su vystomuoju bendradarbiavimu.
Viena iš projekto pagrindinių veiklų, padedančių pasiekti užsibrėžtą tikslą - liepos 18 – 23 dienomis Lietuvos Kolpingo draugijos kultūros ir švietimo centre Troškūnuose, Anykščių raj. vykusi jaunimo vasaros akademija „Jaunieji multiplikatoriai Lietuvoje“. Jos metu jaunimas iš Kauno, Kaišiadorių, Anykščių, Raseinių kartu su kviestiniais lektoriais nagrinėjo tokias temas kaip vystomojo bendradradarbiavimo sąvoka, jaunų žmonių kaip atsakingų piliečių pareigos ir galia vystomojo bendradarbiavimo srityje, buvo aptarti tūkstantmečio ir tvaraus vystymosi tikslai. Įvairių užduočių pagalba jaunimo lyderiams buvo stengiamasi atskleisti, kaip globalios problemos ir reiškiniai daro įtaką kiekvieno iš mūsų gyvenimui, kaip mūsų pačių elgsena ir veikla daro įtaką globaliems reiškiniams, kodėl yra svarbu kalbėti apie vystomąjį bendradarbiavimą, kokias žmogaus teises paliečia vystomasis bendradarbiavimas. Nemažai dėmesio buvo skiriama taip pat ir pilietiškumo sąvokai, galiai ir savybėms atskleisti. Jaunimo lyderiai suprato, kad norėdami pakeisti tai, kas vyksta globaliai, iš pradžių turi padėti spręsti problemas, kurios vyksta lokaliai. Buvo gvildenami bendradarbiavimo ir solidarumo aspektai, kvestionuojami pasaulio piliečio gebėjimai ir vertybės bei reali pagalba vystomojo bendradarbiavimo srityje.
Jaunimo lyderiai ne tik įgijo teorinių žinių, bet ir dalyvavo įvairiose praktinėse, kūrybinėse užduotyse. Akademijos vakarai buvo skirti kino filmų vystomojo bendradarbiavimo tema peržiūrai. Buvo pristatyti tokie filmai kaip „Dievas į Ruandą grįžta naktį“ – dokumentinis pasakojimas apie Afrikoje gyvenančio lietuvių misionieriaus – savanorio kunigo H.Šulco atliktus darbus Ruandoje. Į vasaros akademiją atvyko ir „Nepatogus kinas“, kuris pristatė jaunimo lyderiams režisieriaus Martin Mareček „Saulės tamsoje“ (Pod sluncem tma), kuriame atsispindi pagrindinių herojų čekų Milano ir Tomašo atokiame Zambijos kaimelyje pastangos humanitarinės pagalbos projekte, skirtame saulės energija apšviesti vietos mokyklos ir ligoninės pastatus. Šis filmas suteikė jaunimui nemažai peno apmąstymams apie vystomojo bendradarbiavimo poreikį, sėkmes, laimėjimus, galimus pralaimėjimus, būtinybę bei galimybę efektyviau ir sėkmingiau vystyti projektus, kaip išvengti nesėkmių. Antrasis filmas Alexandre Dereims „Kitas gyvenimas“ (Another life), vaizduojantis kaip afrikiečiai, visais būdais bandydami pasiekti Europos krantus, rizikuoja savo gyvybėmis. Šis filmas jaunimui suteikė galimybę pajausti bent dalį to, kam ryžtasi žmonės, žinodami, kad jų kelionė perkrautuose sunkvežimiuose, riedančiuose per bekraštę Sacharos dykumą, gali baigtis jai dar neįpusėjusi, kurie gali tapti šių dienų vergais vienoje dykumų salų arba būti palikti deginančioje Saharos dykumoje, iškritus iš važiuojančio sunkvežimio. Filmas sukėlė aštrias diskusijas žmogaus teisių tema, migracijos temomis, taip pat palikdamas jaudimo tarpe vietos ir pamąstymams apie tai, kas yra žmogaus garbė, orumas, teisė į laisvę, gyvybę bei teisė rinktis, kur ieškoti vietos po saule.
Stovyklos pabaigoje vasaros akademijos dalyviai buvo skatinami susimąstyti, kaip jie gali perteikti įgytas žinias savo bendruomenėse, pasitelkdami savo kūrybines galias kūrė plakatus, rengė įvairius pristatymus, kuriose atsispindėjo jų temos supratimas, kūrybiniai gebėjimai bei gebėjimas savo žinias perteikti kitiems – savo bendraamžiams, taip prisidedant prie visuomenės švietimo veiklos.
Ši vasaros akademija praplėtė jaunimo suvokimą ne tik apie kasdienes problemas, bet ir apie tai, kas vykta pasaulyje, įgalino nešti žinią apie vytomąjį bendradarbiavimą bei dalintis jomis savo bendruomenėse bei prisidėti prie pilietinių iniciatyvų bei savo veikla prisidėti prie vystomosios bendradarbiavimo politikos stiprinimo mūsų šalyje. Buvo apmokyta ir parengta 30 jaunimo lyderių, kurie sudarys vystomojo bendradarbiavimo jaunimo multiplikatorių grupę ir sieks kartu su Lietuvos Kolpingo draugija sukurti ilgalaikį, nuolatinį jaunimo tinklą, kuriame bus aktyviai diskutuojama apie vykstančius vystomojo bendradarbiavimo procesus bei apie galimybes įsitraukti į jo veiklą.
Alisa Česnulevičiūtė
|